Jak dlouho existují prázdniny?

Letní prázdniny vznikly v roce 1787 prý hlavně proto, aby děti mohly pomáhat v zemědělství. Dnes je to trošku jinak. Léto pro většinu z nás neznamená dřinu na poli, ale čas, kdy kolektivně ubereme plyn. Jak se vám to zatím daří? A už jste si alespoň uvědomili, co to pro vás letos přesně znamená? Co potřebujete dělat a co naopak nedělat? Pokud ne, zeptejte se sami sebe hned teď.

 Co dělat, abyste měli pocit, že máte také prázdniny? 

Obědvat meloun, přespat pod hvězdami nebo jet na pár dní k babičce jako za starých časů? Pojmenujte si to svoje a dovolte si to. I když třeba zrovna nemáte dovolenou.

#1 KVÍZ O DOMOVĚ 

Jedna dobrá otázka může změnit život, říkají tvůrci projektu „Posviť si”. V tom právě takové otázky sbírají a pak se o ně zdarma dělí. Stáhněte si jejich pracovní sešit na téma domov a hurá do toho. Ujasníte si tam, čím je váš domov výjimečný, co vám v něm dělá dobře a co už vám naopak neslouží a můžete to třeba změnit 


  

#2 ROZHOVOR O NETOXICKÉ DOMÁCNOSTI 

Až doposloucháte tenhle rozhovor, tak dost možná vyhodíte většinu úklidových prostředků a kosmetiky. Pavla Pavlištová, spoluautorka projektu Netoxická domácnost, v něm totiž zcela konkrétně popisuje, jak moc ohrožující jsou pro nás a naše děti konvenční přípravky. Jak rozhazují hormony v těle a jak zhoršují či přímo provokují ekzémy a alergie. U většiny z produktů lze přitom snadno přejít na zdravou alternativu. Ať už to je opalovací krém, repelent nebo třeba saponát na podlahu. Jen musíte vědět, na co si dát pozor, a nakoupit jinde než v nejbližší drogerii.


 

#3 ČTENÍ O ŽIVOTĚ: ČTYŘI TISÍCE TÝDNŮ 

Práce, domácnost, děti, návštěvy příbuzných, pomoc v komunitním centru, zajímavé podcasty a seriály, cvičení, cestování... Říkáte si, že to všechno nelze zastat? Máte pravdu. Autor nové knihy Oliver Burkeman ale dodává, že to vůbec nevadí a že se i tak dá žít naplno a beze spěchu. Jen je prý potřeba přijmout ten věčný rozpor: neomezenou fantazii našeho mozku a omezený čas, který tady na zemi máme. Čtyři tisíce týdnů, když jde všechno dobře. Kniha se stala okamžitě bestsellerem podle The New York times. Zkuste ji, doporučujeme všema deseti.Fun facts z oblasti bydlení Tipy pro ještě příjemnější léto

Chytré stínění, které posunete přesně tam, kam vám právě svítí. Nebo tam, kde vás zrovna něco ruší.